فیلم‌های جلسات رواندرمانی گلوریا

در یک جلسه رواندرمانی چه می گذرد؟mLBoNHHEhQGz8QhwufLZROw

اولین پاسخ این است که بستگی به مراجع و رواندرمان‌گر دارد. خوب حالا اگر مراجع مشکل سازگار شدن با وضعیت طلاق و ارتباطات جنسی پس از آن، ارتباط با دختر خردسال حاصل زندگی مشترک قبلی و سردرگمی برای شروع زندگی جدید داشته باشد و با سه  رواندرمان‌گر بزرگ که بنیان‌گذاران مکاتب رواندرمانی مراجع-محور، گشتالت و عقلانی-هیجانی باشند. ما به لطف سری فیلم های گلوریا می‌دانیم که چه اتفاقی می افتد.

دومین پاسخ می‌تواند چنین باشد که هر جلسه رواندرمانی با دیگری متفاوت است

مجموعه فیلم‌های «سه رویکرد رواندرمانی» اولین تلاش و بهترین نمونه کلاسیک تهیه آموزش تصویری روانشناسی است.

۲۴۹۷-۷۵۷۰۷

بخشی از مقدمه فیلم دوم: رواندرمانی به عنوان فرآیند کمک به فرد برای کمک به خودش تعریف می شود.دکتر اورِت اشتورم - درمانگر و کارگردان فیلم های گلوریا

سه رویکرد رواندرمانی در سال ۱۹۶۴ فیلم برداری شده اند  و حاصل دومین تلاش اورِت اشتورم، رواندرمانگر و شاگرد فردریک پرلز برای به تصویر کشیدن دنیای رواندرمانی و مشاوره است. اولین تلاش او سه سال قبل از این کار با استفاده از بازیگری که نقش مراجع را ایفا می نمود، چندان مورد توجه قرار نگرفت چون ارایه بازیگر توسط متخصصان غیر اصیل و ناواقعی ارزیابی شد.

در سری فیلم‌های سه رویکرد، مراجعی واقعی به نام گلوریا به ترتیب توسط کارل راجرز، فردریک پرلز و آلبرت الیس مورد ارزیابی قرار می گیرد. هدف اصلی تهیه فیلمی آکادمیک برای استفاده در آموزش رواندرمانگران بود، با این حال از محیط آکادمیک پا را فراتر گذاشت و حتی در سینما ها هم به نمایش درآمد.

GloriacoverWebداستان چگونگی وارد شدن گلوریا به این پروژه و نتایج آن توسط دختر گلوریا (پاملا جی بری) که در خود فیلم ها به او با نام پمی اشاره می شود، به صورت کتابی با عنوان (زندگی با “فیلم های گلوریا”) چاپ شد که برای جامعه آن زمان واقعا شوک کننده بود.

یک سال پس از انتشار این فیلم‌ها کارل راجرز در جلسه سالیانه موسسه علوم رفتاری وسترن به گلوریا اخطار داد که شهرت ناشی از این فیلم ها ممکن است برای او مناسب نباشد. در ادامه همان جلسه و در واکنش به فیلم دوم در جلوی بیش از ۱۰۰ نفر ایستاد با صدای بلند اعلام کرد: ” چطور به او (پرلز) اجازه دادم از من بخواهد این کارها را بکنم و با من چنین رفتار کند؟”

بعد از جلسات سه گانه از گلوریا پرسیده شد که ترجیح می دهد با کدامیک از رواندرمانگران کار را ادامه بدهد، او عنوان داشت که اگر در ابتدای درمان بود حتما راجرز را انتخاب می کرد ولی در وضعیت فعلی پرلز را (با وجود رفتار سلطه جویانه او) ترجیح می دهد. البته بعدها و تا پایان عمر به مکاتبه و جلسات غیر رسمی با راجرز ادامه داد.

به هر حال گلوریا کیست؟

گلوریا ژیمانسکی متولد ۱۹۳۳ در لهستان و مهاجر تازه وارد آمریکا به سال ۱۹۵۳ با بیل بری کهنه سربازی از جنگ کره ازدواج کرد. به هر صورت ازدواج او موفق نبود و به جدایی انجامید. او به همراه دخترش پمی به دنبال زندگی ای جدید به کالیفرنیا نقل مکان کردند، جایی که فیلم‌های سه رویکرد درست شدند.

بعد از این فیلم ها زندگی گلوریا را به راه های مختلف کشاند، در سال ۶۸ دوباره ازدواج کرد و دوباره در ۷۸ طلاق گرفت. سال بعد او مقاله ای با عنوان ” یادداشت هایی بر هنر رواندرمانی” نوشت. طی این سالیان او آموزش پرستاری دید و در همین حرفه مشغول به کار شد. همچنین به فلسفه غرب علاقه مند بود و با وجود زندگی متنوعی که داشت همیشه احساس خوشبختی نمی کرد. سرانجام در سال ۱۹۷۹ در سن ۴۶ سالگی درگذشت.

میراث او با عنوان فیلم های گلوریا بخشی ثابت از آموزش زمینه تاریخی رواندرومانی هستند و گرچه به عنوان الگو یا کتابچه راهنما برای رواندرمانگران قابل استفاده نیستند، منبع الهام بسیاری از تحولات بعدی روانشناسی بوده اند. همچنین علاوه بر تحلیل های علمی موضوعی برای خشونت اخلاقی، شایعات خودکشی و کنجکاوی بوده است که موجب شهرت جهانی و ترجمه این سری فیلم در سراسر جهان گشته است.

مرکز مشاوره تخصصی مبنا با هدف کمک به آموزش دانشجویان و پاسخ گویی به ابهام و نگرش‌های غیر دقیق و حدسی به موضوع رواندرمانی این فیلم ها را باز نشر می کند.

فیلم جلسه اول : گلوریا و دکتر کارل راجز

فیلم جلسه دوم : گلوریا و دکتر فردریک پرلز

فیلم جلسه سوم: گلوریا و دکتر آلبرت الیس

bannerup