به کاری که انجام می‌دهیم افتخار می‌کنیم. بیش از یک میلیون بازدید ماهانه و ۱۰ میلیون کلیک، حاصل توجه ما به خواسته های شماست.

رهبری در سازمان

خدمتی دیگر

آیا به روانشناسی علاقه مندید؟

پس روانشناسی یادبگیرید.

در ارتباطات با موضوع این سنجه می توانید دانش عمیق تری در لینک دوره های آموزش مجازی زیر بدست آورید و گواهی آموزشی معتبر هم دریافت کنید.

مجموعه دوره های روانشناسی برای غیر روانشناسان

دوره آموزش مجازی ارتباطات بین فردی

دوره آموزش مجازی تیپ شناسی شخصیتی MBTI

یا به صفحه مجموعه آموزش های روانشناسی برای غیر روانشناسان بروید و خودتان انتخاب نمایید:

روانشناسی برای غیر روانشناسان

با عضویت در سایت از طریق ثبت نام هیچ چیز را از دست ندهید. شما هم به بیش از شصت هزار نفری که از خدمات آموزش و سنجه‌های ما استفاده می‌کنند، بپیوندید.

ثبت نام در سایت

آیا ارزش مالی خدمات سنجه‌ها که به رایگان در اختیار شما قرار گرفته است، را می دانید؟

بیش از ۴۵۰۰ $ برای هر نفر در خارج از کشور یا بیش از ۱٫۷۰۰٫۰۰۰٫۰ T برای هر نفر با تعرفه سازمان بهزیستی (بر تعداد سنجه ها افزوده ایم). برای دانستن چرایی آن اعلامیه استراتژی ما را بخوانید..

 

توضیحاتcover_tki_L

تعارض و مذاکره دو پای ثابت محیط‌های اجتماعی و از جمله محیط‌های شغلی هستند. ابزار سنجش سبک‌های حل تعارض توماس-کیلمن (TKI) رفتارهای معمول در موقعیت‌های تعارض آمیز را ارزیابی می‌کند و آن‌ها را براساس دو بعد جرات‌ورزی یا صراحت و همکاری یا ملاحظه‌کاری توصیف و تحلیل می‌کند. اطلاعات حاصل از TKI به خوبی جزییات مرتبط با چگونگی استفاده اثربخش فرد از سبک‌‌های مختلف حل تعارض را به فرد و سازمان بازخورد می‌دهد. این ابزار پنج سبک حل تعارض شامل رقابت، همکاری، مصالحه، اجتناب و سازگاری را در بر می‌گیرد و یکی از فراگیرترین مدل‌های توسعه و توانمندسازی در محیط کار و اجتماعی شکل می‌دهد.

جرات‌ورزی یا صراحت: این بعد بازتابی از تلاش  برای رسیدن به دغدغه‌ها و خواسته‌های خود فرد است.

همکاری یا ملاحظه‌کاری: این بعد بازتابی  از تلاش فرد برای کسب رضایت خاطر دیگر افراد دخیل در موقعیت تعارض‌آمیز است.

TKI

مدل دو بعدی مواجهه با تعارض

(برگرفته از مقاله کنت توماس، ۱۹۷۶، تعارض و مدیریت تعارض، Handbook of Industrial and Organizational Psychology ، به ویراستاری ماروین دونت)

دلایلی که برای پرطرفدارترین بودن TKI در بین ابزارهای ارزیابی مدیریت تعارض عنوان می‌گردد، عبارتند از :

 • تسهیل‌گری اثربخش یادگیری پنج سبک مواجهه با تعارض
 • کمک به آموزش‌دهندگان، مدیران و سایر افراد متخصص برای بهره‌مندی از بحث‌های سازنده رو در رو یا گروهی در خصوص تعارض‌ها
 • بازتاب‌دهنده روشن و دقیق مجموعه هنجارهای جنسیتی، قومی، اخلاقی و سنی در بین گروه‌های همکار
 • سرعت بالای اجرا (فقط ۳۰ سوال در حدود ۱۵ دقیقه) و سهولت فهم و به کارگیری بدون نیاز به آموزشی خاص
 • پشتیبانی عالی یافته‌های تجربی و علمی در سراسر جهان
کاربردهای TKI

مدیریت تعارض: به منظور شناسایی سبک‌های حل تعارض و آموختن این نکته که چگونه برای هر موقعیت خاص سبک مناسب را شناسایی کنیم

تیم سازی: ارتقای عملکردهای تیمی از طریق کمک به درک تفاوت‌های فردی اعضای گروه و کار گروهی اثربخش بین اعضای تیم

توسعه رهبری: ارتقای عملکردهای مرتبط با مدیریت تعارض در رهبران سازمانی

ارتقای عملکرد: کمک به رفع موانع اثربخشی عملکرد کارکنان

کاهش استرس: از طریق افزایش ظرفیت و ارایه ابزاری برای شناسایی و مدیریت استرس‌ها در محیط کار

کمک به فرآیند نگهداری: کمک به کارکنان در جهت دست‌یابی به موفقیت‌های شغلی، بهبود روحیه جمعی و حفظ دلبستگی آن‌ها به سازمان در جهت ایجاد سازمانی توانمندتر و حفظ استعدادهای سازمان

توصیف پنج سبک حل تعارض کیلمن

رقابت: رقابت شیوه‌ای جرات‌ورزانه، غیر ملاحظه‌کارانه و قدرت-محور است. در هنگام رقابت فرد به زیان دیگران در جهت منافع خود حرکت می‌کند و از انواع مختلف قدرت به تناسب موقعیت برای برد خود استفاده می کند. رقابت ممکن است به معنای ایستادگی رای حقوق خود یا دفاع از موقعیتی است که فرد به درست بودن آن باور دارد، باشد یا فقط زور زدن برای برنده شدن باشد.

همکاری: همکاری کردن شیوه‌ای است که توامان جرات‌ورزی بالا و ملاحظه‌کاری بالا را شامل می‌شود. در حالت همکاری فرد در تلاش است راهی بیابد که خواسته‌های خود و دیگری/دیگران را کاملا راضی کند. این فعالیت‌ها شامل تعمق در موضوع برای شناسایی نگرانی‌ها و دغدغه‌های نامشهود دوطرف و یافتن راه‌های جایگزین و هم عرضی است که هر دو دیدگاه را پوشش دهد. همکاری ممکن شکلی از بررسی عدم توافق به خود بگیرد که در آن طرفین سعی می‌کنند از افکار یکدیگر چیزهای جدیدی بیاموزند تا شرایطی را که موجب رقابت آن‌ها بر سر منابع می‌شود را برطرف کنند یا با موضوع تعارض به شیوه‎ای خلاقانه روبرو شوند و راه‌حلی برای مسایل بین فردی بسازند.

مصالحه: مصالحه راه حلی میانه را براساس جرات‌ورزی و ملاحظه‌کاری جستجو می‌کند. در حین مصالحه هدف فرد یافتن راه‌حلی اقتضایی است که به نحوی قابل قبول برای طرفین بخشی از خواسته‌های مانعه الجمع آن‌ها را پوشش دهد. مصالحه روشی بینابینی در مقایسه با رقابت و سازگاری است و تعادلی بین این دو شیوه برقرار می کند. از رقابت بیش‌تر اهل کوتاه آمدن است و به همین ترتیب از اجتناب، صراحت و مستقیم بودن بیش‌تری دارد ولی نه به اندازه همکاری. مصالحه ممکن است به معنای جداسازی تفاوت‌ها، تبادل آگاهی یا جستجوی سریع و گرفتن حد وسط باشد.

اجتناب: این روش غیر جرات‌ورزانه و غیر ملاحظه‌کارانه است. برای اجتناب فرد می‌بایست از دست‌یابی سریع به خواسته‌هایش بگذرد و از طرفی مانع دست‌یابی دیگر به اهدافش شود. در این حالت فرد اشاره مستقیمی به تعارض نمی‌کند. اجتناب ممکن است به صورت‌های مختلفی مانند کنارایستادن سیاستمدارانه و دیپلماتیک، به تاخیر انداختن یک موضوع به منظور یافتن زمانی بهتر بروز یابد یا به شکل صرف نظر ساده از یک موقعیت تهدیدآمیز دیده شود.

سازگاری: سازگاری روشی غیر جرات‌ورزانه ولی ملاحظه‌کارانه است، درست برعکس رقابت. در این حالت فرد خواسته‌ها و دغدغه‌های خود را نادیده می‌گیرد تا دیگران به خوسته‌های خود برسند. در واقع نوعی از فداکاری در این روش دیده می‌شود. سازگاری ممکن است به اشکال مختلفی مانند یک بزرگورای غیر خودخواهانه یا انجام یک عمل خیر تا اطاعت از دستورات دیگری در حالی که فرد راضی نیست یا اعتماد و اتکا به درستی نظرات فرد دیگر، دیده شود.

 

نتایج و تفسیر آن ها

در خصوص کیفیت اطلاعات حاصل از این ابزار (اعتبار و روایی) پشتوانه عظیمی از مطالعات داخلی و خارجی قرار گرفته است.

با تکمیل پاسخ‌نامه شما سبک غالب خود و توضیحات تفسیری سایر سبک‌ها را دریافت خواهید نمود. هنجار داخلی این ابزار در آینده به این برگه افزوده خواهد شد. در حال حاضر برای مقایسه خود با یک گروه مرجع می‌توانید از نمودار ارایه شده در صفحه نتایج که هنجار حاصل از پیمایش گروهی ۱۰۰۰۰ نفره کارکنان بخش‌های مختلف صنعت و خدمات آمریکا را شامل می‌شود، استفاده نمایید. نمرات خود را در هریک از سبک‌ها با مرجع مقایسه کنید تا رتبه درصدی مقایسه‌ای خود را بدست بیاورید(تصویر نمودار رتبه درصدی در صفحه نتایج قابلیت بزرگنمایی و استفاده دارد-تصویر در صفحه فعلی تزیینی است).

نمرات سبک‌های مختلف پنجگانه شما در صفحه نتایج براساس نمرات از بالا به پایین، از سبک غالب به سبک مغلوب مرتب می شوند.

tki-norm

 

راهنمای اجرا

موقعیتی را در نظر بگیرید که در آن خواسته های شما با فرد دیگری متفاوت و در تعارض است. شما معمولا به این موقعیت چگونه واکنش نشان می دهید؟

در صفحات پیش رو جملات و عبارات در قالب موارد دوگانه و به صورت زوج- زوج کنار هم قرار گرفته اند. برای هر جفت از آن‌ها، بین گزینه ها عبارتی را که به بهترین وجه رفتار شما را توصیف می کند، انتخاب نمایید. ممکن است در بسیاری از جفت ها، هیچ یک از عبارات دقیقا واکنش معمول شما را منعکس نکند ولی حتی در چنین مواردی گزینه ای را که ” بیشتر” شبیه کارهای شما است، انتخاب کنید.

توجه: به منظور ارزیابی دقیق رفتارهای واقعی خود و خاطرات مشابه خود را در نظر بگیرید و نه آن چیزی که به نظر درست تر می آید

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1.*
2.*
3.*
4.*
5.*
6.*
7.*
8.*
9.*
10.*
11.*
12.*
13.*
14.*
15.*
16.*
17.*
18.*
19.*
20.*
21.*
22.*
23.*
24.*
25.*
26.*
27.*
28.*
29.*
30.*

اگر تیپ شخصیتی خود را براساس مدل MBTI می‌دانید، از لیست بالا آن را انتخاب نمایید

ویژگی‌های جمعیت شناختی شما فقط برای مقاصد آماری استفاده می‌گردد و به هیچ عنوان در اختیار طرف سومی قرار نمی‌گیرد.

وضعیت تاهل شما در حال حاضر (در خروجی های نمایان نمی شود)

سن شما براساس سال

9 دیدگاه برای “ابزار سبک‌های حل‌تعارض توماس-کیلمن Thomas-Kilmann Conflict Mode Instrument-TKI

 1. سلام. با تشکر از حماتتون.
  این عبارات درصدی منفی در سمت راست برگه و درصد های مثبت در سمت چپ برگه به چه معنی هستند؟
  وقتی نمراتم را داخل برگه وارد کردم،«سازگاری » در سمت راست و بالاتر از بقیه قرار گرفت در حالی که «مصالحه» بعنوان سبک عالب من اعلام شده است.
  لطفا راهنمایی کنید.
  در ضمن سوالات ۱ و ۷ پرسشنامه ظاهرا دچار مشکل هستند، لطفا بررسی کنید.

  1. سلام آقای مهدی
   آن علامت ها منفی نیستند، فاصله گذاری هستند و ایراد در طراحی و تایپ فرم نمودار.
   در صورتی که با نمودار هنجاری (تفسیر تست های روانشناختی) توصیه می کنیم که از کارشناسان و مشاوران ما کمک بگیرید.
   در واقع نتایج (نمرات اعلام شده) سبک های حل تعارض خود شما را با یکدیگر مقایسه می کنند و نمودار هنجار آن ها را با گروه مرجع (جامعه) مقایسه می کند و به این معنی است که سازگاری شما در مقایسه با جامعه آماری مرجع از آن درصد از افراد بالاتر قرار می گیرد.
   حتما بررسی می شود.

 2. البته شاید اشتباه از بنده باشد. من نمی دانم عدد ۹ را در چه قسمتی از ستون مربوط به مصالحه باید قرار دهم. چون از نحوه ی چینش اعداد این ستون سر در نمی آورم.

  1. مشاوره گرفتن برای همین مواقع است. مشاوره درست به شما ماهیگیری یاد می دهد و به شما کمک می کند تا شما بتوانید بهتر به خودتان کمک کنید

  1. سلام خانم کلاهی
   همین الان نرم افزار متعلق به شما است و می توانید از آن استفاده کنید!!!!!! چرا از همین سایت استفاده نمی کنید. پشتیبانی همیشگی و البته رایگان
   به هر حال اگر مایل به دریافت محتوای این ابزار هستید، آمادگی در اختیار گذاشتن آن را داریم ولی هزینه آن بسیار بالا و مقطوع است برای آگاهی از شرایط با مرکز مبنا تماس بگیرید و پیغام بگذارید
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *